Zespół przyrodniczo-krajobrazowy

Dane podstawowe

  • Bociek
  • 2020-01-22
  • 152,0000
  • Zespół Przyrodniczo Krajobrazowy "Bociek" stanowi cenne miejsce mające znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej. Specyficzny typ tego ekosystemu ma charakter półnaturalny i utrzymywany jest poprzez ekstensywne użytkowanie go przez człowieka. Krajobraz rolniczy i związana z nim przyroda zmienia się wraz ze sposobem użytkowania rolniczego. W ostatnich dziesięcioleciach zmiany są szczególnie szybkie i głębokie. Teren tego typu jest wyjątkowy dla naszego regionu i odznacza się większą różnorodnością biologiczną niż o wiele większe obszary rolnicze znajdujące się po przeciwległej stronie Odry, które są ogromnymi monokulturami pozbawionymi miedz, zakrzaczeń i zadrzewień. Bogactwo tego obszaru w Gminie Kornowac polega na występowaniu półnaturalnych, unikatowych siedlisk, znikających w krajobrazie Europy, na których znajdują się ostoje rzadkich i zagrożonych gatunków fauny i flory. Dodatkowym aspektem są unikatowe walory krajobrazu ukazującego rolniczy aspekt Płaskowyżu Rybnickiego. Ten szczególnie cenny obszar grupuje się w dolinie, która stanowi istotny korytarz ekologiczny otwierający się do europejskiej sieci ekologicznej Doliny Odry Należy więc zapobiec degradacji tego terenu i objąć go ochroną z utrzymaniem jego poprawnego funkcjonowania, z jednoczesnym wykorzystaniem funkcji produkcyjnej.

Dane aktu prawnego o utworzeniu, ustanowieniu lub wyznaczeniu
lp.TytułMiejsce publikacjiOznaczenie Dziennika UrzędowegoData publikacjiPlikiOdnośniki
1 Uchwała NR XIII.97.2019 Rady Gminy Kornowac z dnia 19 grudnia 2019 r. w sprawie ustanowienia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Bociek” w Gminie KornowacDz. Urz. Województwa ŚląskiegoDz. Urz. z 2019 r. poz. 832020-01-07

Położenie formy ochrony przyrody

  • śląskie
  • raciborski
  • Kornowac (gmina wiejska)
  • Zespół Przyrodniczo - Krajobrazowy "Bociek" położony jest w Województwie Śląskim, powiecie raciborskim, Gminie Kornowac, w sołectwie Pogrzebień pomiędzy ulicami Lubomską, Wiejską i Potoki. Geograficznie ZPK Bociek położony jest na Wyżynie Śląskiej w zachodniej części Płaskowyżu Rybnickiego.

Ochrona

  • Na obszarze ZPK Bociek znajdują się siedliska chronionych i rzadkich na terenie Płaskowyżu Rybnickiego gatunków roślin i zwierząt. Do cennych elementów flory należą m.in.: - róża francuska, gatunek ściśle chroniony, w Polsce narażony na wyginięcie (kategoria VU), - zimowit jesienny, gatunek częściowo chroniony - paprotnik kolczysty, gatunek ściśle chroniony, uznawany wcześniej za wymarły na terenie Płaskowyżu Rybnickiego, - gatunki ciepłolubnych muraw tj. centuria zwyczajna, wiązówka bulwkowa, dziewięćsił pospolity oraz dzwonek skupiony, znane z nielicznych stanowisk na obszarze Płaskowyżu Rybnickiego. Spośród 54 stwierdzonych gatunków ptaków na największą uwagę zasługują te z I załącznika Dyrektywy Ptasiej, jako gatunki wymagające szczególnych środków ochronnych tj. bocian biały, derkacz, dzięcioł zielonosiwy oraz gąsiorek. Ze względu na kurczące się środowiska krajobrazu rolniczego, w skali regionu wymienić należy także krętogłowa, skowronka, słowika rdzawego, przepiórkę, świerszczaka, strumieniówkę oraz potrzeszcza. Na szczególną uwagę zasługuje stwierdzona na tym terenie orzesznica. W Polsce jest to gatunek bardzo mało poznany i miejscami bardzo rzadki. Wyjątkowe walory przyrodnicze potwierdza także występowanie 187 gatunków motyli dziennych i nocnych. Na obszarze zespołu przyrodniczo-krajobrazowego występuje wychodnia krzemienia oraz widoczne są aktywne procesy osuwiskowe. Ten szczególnie cenny obszar grupuje się w dolinie, która stanowi istotny korytarz ekologiczny otwierający się do europejskiej sieci ekologicznej Doliny Odry, zlokalizowany jest w granicach międzynarodowego korytarza ekologicznego Econet oraz położony jest w sąsiedztwie zespołu przyrodniczo – krajobrazowego Wielikąt. Bogactwo tego obszaru polega głównie na występowaniu półnaturalnych, unikatowych siedlisk, znikających w krajobrazie Europy. Pagórkowaty teren z licznymi miedzami, posiada także walory krajobrazowe ukazującego rolniczy aspekt Płaskowyżu Rybnickiego.
  • Nie

Zarządzanie

Wójt Gminy Kornowac